پیامبر اسلام

خديجه (س) دختر خويلد از خاندان قريش بانويي بسيار پاكدامن و ارجمند بود. او دو شوهر كرد، كه هر دو از دنيا رفتند و اموال بسياري از آنها از طريق ارث به او رسيد. ثروت او از حد و مرز گذشت، همواره كاروانهاي بازرگاني او در شام و يمن و طائف در حركت بودند.

عموي خديجه(س) به نام ورقه بن نوفل از دانشمندان و كشيشان مسيحي بود و همه كتابهاي آسماني را خوانده بود و قبل از بعثت پيامبر(ص) در جستجوي آئين حق به سر مي برد، او نشانه هاي پيامبري را در وجود حضرت محمد(ص) ديده بود و خديجه(س) توسط او به مقام پيامبر(ص) آگاه شد. به علاوه خديجه(س) خود روش پاك و ارجمند محمد(ص) را ديده بود و امانت داري و صداقت او را مشاهده كرده بود، از اين رو مجذوب و شیفته پيامبر(ص) شد و تصميم گرفت با او ازدواج كند.

در اين وقت پيامبر(ص) 25 سال داشت ولي از سن خديجه(س) 40 سال مي گذشتو به نقل بعضي او در اين هنگام 28 سال داشت.

عموي پيامبر(ص) ابوطالب موضوع ازدواج را با پيامبر(ص) در ميان گذاشت و اين ازدواج مقدس انجام شد.خديجه(س) نخستين بانويي بود كه به دين مبين اسلام گرويد و تمام ثروت خود را در راه اسلام خرج كرد به گونه اي كه گفته شده در زمان فوت چيزي برايش نمانده بود.

خديجه(س) 25 سال ( 15 سال قبل از بعثت و 10 سال بعد از بعثت) با پيامبر(ص) زندگي كرد، سرانجام اين بانوي مسلمان و عفيف در سال دهم بعثت 3 روز پس از وفات ابوطالب عموي پيامبر(ص) از دنيا رفت و پيامبر(ص) اين سال را سال غم نام نهاد.

پيامبر(ص) هرگاه به ياد خديجه(س) مي افتاد مي فرمود: خديجه(س) وقتي به من پيوست كه همه از من دور مي شدند، هنگامي به من ايمان آورد كه همه مردم كافر بودند، مرا هنگامي پناه داد كه همه مرا ترك و طرد كرده بودند، مرا هنگامي تصديق نمود كه همه مرا تكذيب مي كردند، خدا او را رحمت كند كه بانويي پربركت بود.


ارسال در تاریخ پنجشنبه بیست و یکم دی ۱۳۸۵ توسط محمد حسین سعادت
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
.:
By Ashoora.ir & Blog Skin :.
قالب وبلاگ